Wybielanie zębów

Nieskazitelny biały uśmiech jest marzeniem każdego człowieka, a zdrowe i zadbane zęby są najlepszą wizytówką i mają ogromny wpływ na poczucie własnej wartości. Jednakże w przypadku wielu osób koloryt ich uzębienia odbiega od wymarzonego holywoodzkiego uśmiechu.

Kolor zębów często uwarunkowany jest genetycznie. Ponadto zęby ciemnieją pod wpływem kawy, wina, mocnej herbaty nikotyny i antybiotyków.
W naszym gabinecie posiadamy system wybielania Extra Smile. Jest to metoda wybielania zębów podczas jednej wizyty w gabinecie. Zabieg trwa około jednej godziny. Na zęby nakładany jest żel wybielający, który uaktywnia się pod wpływem światła emitowanego przez specjalną lampę. Efekt wybielania jest natychmiastowy i bez skutków ubocznych.

Stomatologia estetyczna stworzyła także skuteczną propozycję dla osób, które posiadają zęby martwe. Na zastosowanie tej metody najczęściej decydują się osoby z wyleczonymi endodontycznie zębami, których korony kliniczne uległy przebarwieniu (w wyniku braku żywej miazgi w kanałach). Cały zabieg polega na usunięciu starego wypełnienia, w miejsce którego lekarz wprowadza preparat wybielający. Następnie ząb zostaje zabezpieczony wypełnieniem tymczasowym. Ta metoda wymaga 3-4 wizyt, podczas których lekarz wymienia preparat wybielający. Na zakończenie leczenia stosuje się wypełnienie kosmetyczne.

 

FAQ – najczęściej zadawane pytania

1. Jaki będzie efekt wybielania zębów?
Efekt wybielania zależy w dużej mierze od intensywności oraz rodzaju i źródła Twoich przebarwień.

2. Dlaczego wybielanie zębów lampą Extra Smile jest lepsze od wybielania w domu?
Istnieje wiele sposobów na wybielanie zębów. Niektóre osoby postępują bardzo nierozsądnie, próbując wybielić swoje zęby w sposób bardzo tani ale zarazem niebezpieczny dla szkliwa (np. sodą oczyszczoną, solą, węglem czy cytryną). Wybielanie zębów odbywa się w gabinecie stomatologicznym pod pełną kontrolą lekarza, który został przeszkolony w kwestii wybielana naszą metodą. Przed przystąpieniem do zabiegu stomatolog ocenia stan szkliwa oraz zabezpiecza wszelkie ubytki zębów. Cały zabieg trwa ok. 60 minut i polega na trzykrotnym nałożeniu żelu wybielającego oraz naświetleniu go specjalną lampą. Po jednej wizycie pacjent może cieszyć się pięknym, białym uśmiechem. Krótki czas przeprowadzania zabiegu w porównaniu z np. wybielaniem nakładkowym stanowi też istotny czynnik, dzięki któremu wielu pacjentów decyduje się właśnie na wybielanie zębów tą metodą.

3. Jakie są przeciwwskazania do wybielania zębów?
Właściwie większość pacjentów może poddać się zabiegowi wybielania zębów. Do tych, którzy nie powinni poddawać się zabiegowi wybielania należą osoby ze znacznym uszkodzeniem szkliwa, mające nieskończone leczenie endodontyczne, fluorozę większą niż 1-go stopnia, schorzenia periodontologiczne, krwawiące dziąsła, hipoplazja, ciężarne i karmiące, a także poniżej 18 roku życia. Pacjent nie musi mieć wyleczonych wszystkich zębów przed zabiegiem wybielania – ubytki, ubytki klinowe, odsłonięte szyjki, nieszczelne wypełnienia, abrazja szkliwa zabezpiecza się płynnym koferdamem. U osób po leczeniu ortodontycznym aparatem stałym, sugeruje się zabieg wybielenia po około 6 tygodniach od zdjęcia aparatu.

4. Czy osoba chora na cukrzycę może poddać się zabiegowi wybielania zębów?
Chorzy na cukrzycę mają wyższe ryzyko wystąpienia chorób dziąseł ze względu na niski poziom kontroli glukozy w ich krwi. Zaleca się, aby każdy pacjent, który cierpi na cukrzycę został poddany dokładnemu badaniu stanu zdrowia jamy ustnej przed jakimkolwiek zabiegiem, aby można było określić stan zdrowia dziąseł.

5. Co należy zrobić po wybieleniu zębów, aby zachować jak najdłużej biały uśmiech?
Najważniejszą rzeczą jest, aby po zabiegu wybielania zachować obowiązkowo przez 48 godzin „białą dietę”, polegającą na spożywaniu niebarwiącego jedzenia i picia. Zasada jest prosta: wszystko to, co może pobrudzić białą koszulę, eliminujemy przez 48 godzin z naszej diety. W tym czasie należy się również wystrzegać palenia papierosów. Wielu stomatologów poleca swoim pacjentom wstrzemięźliwość od jedzenia i napojów barwiących przez ok. tydzień.

6. Czy wybielanie zębów jest bolesne?
Z reguły zabieg jest zupełnie bezbolesny. Jedynie w sporadycznych przypadkach może pojawić się delikatna wrażliwość w trakcie, lub po zabiegu. Dolegliwości te mijają po maksymalnie 24 godzinach, jednak zazwyczaj trwa do 3-4 godzin po zabiegu.

7. Mam zaplombowane jedynki oraz sztuczną trójkę, czy "to" się wybieli?
Niestety żadna  dostępna na rynku metoda wybielania nie zmieni barwy zębów odbudowanych protetycznie czy też wypełnień. Najlepiej w takiej sytuacji po wybieleniu wymienić wypełnienia i sztuczne zęby na nowe, o jaśniejszym kolorze.